2018. április 19., csütörtök

Logo

Címlap Törökbálint egykor... A Plébánia épülete

Hungarian English French German Italian Polish Romanian Serbian Slovak
Keresés a hírekben

A Plébánia épülete PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Starzyński Zsolt   
2010. szeptember 04. szombat, 10:09
Törökbálint egykor. És ma? - A Plébánia épülete


Képeslap 1906-ból a Plebánia épületével:

Ionescu Kornél úrnak, Halmágy-Csúcs, Arad -megye
Szivesen üdvözli: M(…)

1906 VII 21.
(Kiadja a törökbálinti keresztény fogy. és értékesítő szövetkezet)


Régi képeslap reprodukció: Scheiblinger PéterA 104 évvel ezelőtti fényképen a régi plébánia épülete látható, melyet 2005-ben lebontottak. Az új épület csupán elhelyezkedésében egyezik meg a korábbival. Az utca két oldalát sűrű fasorok szegélyezték, a gépkocsik számára kiszélesített út miatt ma már csak a plébánia oldalán maradt néhány diófa. Sokan emlékezhetnek a régi épület különös hangulatára, az színes-üveges verandával és ódon bútorokkal és könyvekkel, amely száz éven át több generáció istenkeresésének és közösségi életének volt otthona. A ma is álló Pelsőczy utca felőli „kisház” az egyedüli megmaradt szárny a régi épületegyüttesből. Az új épület falán az 1995-ben meggyilkolt Pelsőczy Ferenc atya emléktáblája áll. Őróla és a Római Katolikus egyházközség aktív életéről a www.tbkat.hu oldalon olvashatnak bővebben.
 
 
 
Kérjük, hogy regisztráljon vagy jelentkezzen be, ha hozzá kíván szólni ehhez a cikkhez.
Hozzászólások (2)
2 2010. szeptember 26. vasárnap, 20:20
Starzynski Zsolt
Kedves BM.

Kérem írjon egy emailt az emailcímével az újságnak a rovat címére hivatkozva.

Köszönöm,

SZS
1 2010. szeptember 24. péntek, 19:02
BéeM
A plébánia alatt egy csinos kis épület áll. Még Zimándy Ignác, falunk akkori plébánosa építtette kisdedóvóként.

"A jó plébános sokat épített, kisdedóvót, olvasókört, iskolát, de az ő pénzéből létesült a Szent István-szobor is.
Az itt élőknek még a halálról is az élet jutott az eszükbe. Élet és az örök élet. A régi Fő utcán fölfelé haladva láthatjuk a karmelita Nagy Szent Teréz szobrát. Ez pedig úgy került ide, hogy 1886-ban a Winhoffer-család egyik leánygyermeke villámsújtottan halt meg. Az ő emlékére állították a szobrot, amelynek felirata: Szent Teréz, szabadíts meg a bűntől!"
Ezt olvasom a Zarándok.hu-n (link: http://www.zarandok.hu/?m_id=40&m_op=view&id=148&sessid=Kjg1MjMxMzIwMTI3MzM1MDE3ODk0OTc5NjQ3

E helyére húznák fel az új Polgármesteri Hivatalt. Meg kell menteni azt az épületet a pusztítástól. Ne járjon úgy, ahogy a plébánia, vagy bármeny épület, mi gyermekkorunktól kedves.
(A kisdedóvó 2007-ig - míg a képviselőtestület fel nem oldotta - helyi védettséget élvezett.
Copyright © 2018 Törökbálinti újság. Minden jog fenntartva.
A Joomla! a GNU/GPL licenc alatt kiadott szabad szoftver.
Fordította a Magyar Joomla! Felhasználók Nemzetközi Egyesülete
Múltunk - jelenünk
Belépés
Kapcsolódó cikkek

Top!